Praha.cz

 
Nacházíte se: Zprávy Zprávy z Prahy Aplikační místnosti v koncepci protidrogové politiky vyvolaly negativní reakce
Aplikační místnosti v koncepci protidrogové politiky vyvolaly negativní reakce
Čtvrtek, 31. říjen 2013 08:32
 Aplikační místnosti v koncepci protidrogové politiky vyvolaly negativní reakce

Rada hlavního města schválila koncepci protidrogové politiky do roku 2020. Stalo se tak již v polovině září. Koncepci musí ještě schválit zastupitelstvo hlavního města. Součástí koncepce jsou aplikační místnosti, kde by si mohli narkomani vzít drogy. S koncepcí nesouhlasí starostové některých městských částí. Praha počítá také s navýšením rozpočtu na boj s drogami.


Proti koncepci boje s drogami, kterou připravilo hlavní město Praha, se nejvýrazněji postavila Praha 1. Novinářům to sdělil radní Prahy 1 Ivan Solil (ČSSD). Nelíbí se ale ani starostovi Prahy 8 Jiřímu Janků (ODS) a ostře proti je i rada Prahy 4. Největší odpor vyvolávají tzv. šlehárny, tj. místnosti, které by měly vzniknout k tomu, aby si v nich mohli narkomani vzít drogy. Ivan Solil ve svém vyjádření označil aplikační místnosti za naprostý nesmysl, který do centra nepatří.


Radnice Prahy 1 je proti koncepci


Ivan Solil vychází ve své kritice z předpokladu, že tzv. „šlehárny“ by v centru města využívalo asi 200 závislých osob denně. „Je naprostý nesmysl, aby aplikační místnosti vznikly v centrální části Prahy, v památkové rezervaci,“ řekl Solil. Radní Solil se opírá i o názor Národní protidrogové centrály a policie Prahy 1.


Materiálem o boji s drogovou problematikou se zabývala rada Prahy 1 a ve svém usnesení vyjádřila nesouhlas se zřízením „aplikačních místností. „Nedostali jsme možnost se k jednotlivým bodům vyjádřit a stejně jako náš protidrogový koordinátor jsme byli postaveni před hotovou věc. Takovéto pokoutné jednání považuji za zcela nepřijatelné a mohu slíbit, že se radnice Prahy 1 bude bránit všemi dostupnými prostředky,“ nazlobeně sdělil novinářům Solil.


Praha 8 je také proti koncepci


Starosta Prahy 8 Janků se jasně postavil proti vzniku kontaktního centra pro uživatele drog na Palmovce (Praha 8) a také proti vybudování jedné z aplikačních místností ve zmíněné lokalitě. Kriticky se staví i k tomu, že koncepce byla navržena bez spolupráce s městskými částmi.


Praha 4 má ke koncepci také velké výhrady


Radní Lucie Michková (ODS) na navržené koncepci kritizuje především to, že je, podle jejího názoru, sestavena jako „servis pro narkomany“. Michková by spíše upřednostnila primární prevenci, která by lidi od braní drog odrazovala.


Hlavní město Praha obhajuje koncepci jako moderní


Vcelku logicky navrženou koncepci boje s drogami obhajuje radní hlavního města Martin Dlouhý (TOP 09). „Já si myslím, že náš postup je správný. Je to moderní přístup řešení tohoto problému. Hlavní město nemá jiné místo než městské části," upřesnil Dlouhý. Za nesouhlasem radnic městských částí vidí spíše jejich lokální zájmy. Koncepci považuje za moderní. Oceňuje především to, že město klade důraz na substituční léčbu, terénní programy a ambulantní péči. V plánu je vybudování stacionářů, chráněného bydlení a již zmiňované a silně kritizované aplikační místnosti. Praha počítá s navýšením rozpočtu na boj s drogami o deset milionů na více než 50 milionů korun.


Tento rozpor mezi Hlavním městem Prahou a jejími městskými částmi není zdaleka první. Některé problémy se řeší dlouhodobě a opakovaně. Pražské radnice se často brání tomu, aby právě na jejich území vznikala centra pro problémové osoby – bezdomovce, narkomany apod. Ani jejich spolupráce s neziskovými organizacemi se někdy neobejde bez emocí a protestů.


Foto:Fotobanka Pixmac

pchj



Aplikační místnosti v koncepci protidrogové politiky vyvolaly negativní reakce